Siedem polskich drużyn wystartuje w 34. edycji zawodów Shell Eco-marathon 2018 , które odbędą się między 5 a 8 lipca w Londynie. Zadaniem uczestników będzie pokonanie jak najdłuższego dystansu na ekwiwalencie jednego litra paliwa, a w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

Pojazdy Shell Eco-marathon oraz Angielski piętrowy autobus w Londynie
Źródło: informacje prasowe shell.pl

Zawodnicy uczestniczący w Shell Eco-marathon 2018 staną w obliczu wyzwania, którego tradycje sięgają 1985 roku. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: Prototype i UrbanConcept. Podczas tegorocznego Shell Eco-marathon umiejętnościami w zakresie projektowania i konstrukcji pojazdów pochwali się łącznie 175 zespołów z 24 krajów z Europy i spoza kontynentu.

Z Polski na konkurs szykuje się siedem zespołów studenckich.

W kategorii UrbanConcept wystartuje drużyna SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej oraz zespół Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej. 

W kategorii Prototype wezmą udział drużyny:

  • Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie (etanol),
  • SKAP z Politechniki Warszawskiej (etanol),
  • Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej (benzyna),
  • Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej (wodór),
  • Hydrogreen Pollub z Politechniki Lubelskiej (wodór).

Bolidy startujące w kategorii Prototype to futurystyczne, opływowe pojazdy z trzema lub czterema kołami. Podstawową zasadą przy ich projektowaniu jest zmniejszenie tarcia i zmaksymalizowanie ich efektywności energetycznej. Natomiast kategoria UrbanConcept stworzona jest dla bardziej konwencjonalnych pojazdów zaprojektowanych i zbudowanych zgodnie z wymaganiami drogowymi dostosowanymi do potrzeb dzisiejszych kierowców.

34. edycja Shell Eco-marathon będzie głównym punktem festiwalu pomysłów i innowacji Make the Future Live, który odbędzie się w dniach 5–8 lipca w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie.

"Shell Eco-marathon prezentuje to, co najlepsze w nauce, technice, inżynierii i matematyce. Pokazuje, jak wysoki poziom specjalizacji w tych dziedzinach jest potrzebny do skonstruowania niezwykle energooszczędnych środków transportu" – mówi Norman Koch, globalny dyrektor generalny festiwali Make the Future.

Podczas zeszłorocznej edycji konkursu francuski zespół Microjoule-La Joliverie przejechał na jednym litrze paliwa 2503,9 km, co odpowiada podróży z Londynu do Marsylii i z powrotem. Konkurencja w tegorocznym konkursie będzie zacięta, ponieważ zespoły nie szczędzą starań, by skonstruować pojazdy, które pokonają jeszcze większy dystans.

W tym roku Polską edycję Shell Eco-marathon objęły patronatem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 
PAP - Nauka w Polsce

Panel Wszelkie prawa zastrzeżone ©